Můžete ušetřit při nákupech u podomních prodejců?

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

Koupit lze v současnosti u podomních prodejců širokou škálu zboží i služeb, sadou nožů počínaje a elektřinou nebo plynem konče. Proklamovaná výhodnost nabídek je založena na tom, že zákazník šetří čas i peníze – nemusí chodit do obchodu, prodejce neplatí pronájem prodejny, který by se odrazil v ceně zboží či služby. Lze však nákupy u podomních prodejců opravdu ušetřit?

Podomní prodej láká spíše nepoctivé

Ačkoli samotný způsob prodeje nemusí vždy indikovat, že se jedná o nepoctivého prodejce, který uplatní ve snaze prodat zboží nebo službu za každou cenu různé nekalé praktiky, ve většině případů tomu tak opravdu je. Proč k tomu dochází zrovna u podomního prodeje?

Podomní prodej je založen na nabídce, kterou nečekáte. Nečekáte ani prodejce, vaše nákupní chování se tedy mění. Pokud umožníte prodejci vstoupit do vašeho bytu nebo domu, mění se i síla vaší pozice, máte tendenci se rozhodovat jinak. A právě tyto okolnosti jsou pro podomní prodejce lákavé.
Podomní prodejci jsou komunikačně zdatní, nezřídka chodí ve dvou, čímž získají nad zákazníkem převahu. V případě podomního prodeje se vyplatí být více než obezřetný a přistupovat k potenciálnímu obchodu velmi rezervovaně.

Co na to obce a města

Sdružení obrany spotřebitelů, stejně jako například Občanské sdružení spotřebitelů TEST (dTest) nebo Energetický regulační úřad vypracovali rady pro spotřebitele ve snaze předcházet uzavírání nevýhodných obchodů.

Pozici spotřebitele posílil i nový občanský zákoník, který umožňuje odstoupit od smlouvy uzavřené mimo provozovnu (tedy při podomním prodeji, na zájezdu apod.) do 14 dní od jejího uzavření. Stačí jednoduše napsat výpověď smlouvy a zaslat ji na adresu dané společnosti. Aby byla výpověď platná, stačí ji do 14 dní pouze odeslat. A pokud vás prodejce o možnosti výpovědi smlouvy předem neinformuje, prodlužuje se lhůta o rok.

Na rozšířené nekalé praktiky podomních prodejců reagují i města a obce. Svým vyhláškami zcela zakazují podomní prodej, nebo ho omezí jen na určité hodiny, případně požadují po těchto společnosti nabízet zboží v kamenné prodejně nebo na tržišti. Jak postupovat, abyste se nejen nestali obětí nekalých obchodních praktik, ale také možná ušetřili?

Jak postupovat při podomním prodeji

  • Pokud vám prodejce nabízí skutečně výhodnou nabídku, díky níž můžete ušetřit, poradíme vám, jak postupovat, abyste obchodem jen získali.
  • Zajímejte se o to, kdo u vás zvoní na dveře a proč. Prokázání identity je jeho povinnost a vaše právo.
  • Buďte obezřetní, odborníci nedoporučují vpouštět prodejce do domu nebo do bytu, protože nemůžete předem vědět, jaké jsou úmysly daného člověka.
  • Pokud jste doma úplně sami, nevpouštějte žádnou cizí osobu dovnitř, ani za účelem podomního prodeje.
  • Nikdy neuzavírejte smlouvu hned, nabídku si v klidu prostudujte. Největší škody vznikají při prodejích uzavřených mezi dveřmi.
  • Požádejte prodejce o to, aby vám dal k dispozici veškeré dokumenty k pročtení, seriózní prodejce vám vyhoví. Pokud je třeba zboží předvést, souhlaste až poté, co si dokumenty k nabídce prostudujete – tedy až za nějaký čas.
  • Vždy požadujte průkaz nebo vizitku, který si za zavřenými dveřmi prostudujete – vyplatí se kontaktovat i danou společnost a ověřit, zda je daný prodejce jejím skutečným spolupracovníkem nebo zaměstnancem. A teprve pak si nabídku vyslechnout.
  • Pokud přeci jen uzavřete smlouvu, o níž později zjistíte, že je prostě nevýhodná nebo že ji využít nechcete, využijte možnosti odstoupit od smlouvy.

Pokud budete postupovat takto, můžete si být naprosto jisti, že neuzavřete nevýhodnou nabídku. A pokud je nabídka výhodná, budete mít dostatek času na to přijít, a to bez jakéhokoli případného nátlaku ze strany prodejce.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách sporoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel sporoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - sporoweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: šetření, nákupy, slevy

 

Související články

Jak ušetřit studenou…

EURA autor foto Pavel Hanzal (c)

Voda se stále ještě řadí mezi obnovitelné zdroje, nicméně časem…

Vzhůru do světa slev…

Penize Kc sto autor foto Pavel Hanzal (c)

Neznám člověka, který by neměl radost z toho, že danou věc pořídil…

Jak ušetřit v Chorva…

Auta parking autor foto Pavel Hanzal (c)

Chorvatsko se řadí mezi země, do kterých Češi vyrážejí v období…

Kvalitní domácí spot…

Radio cd prehravac autor foto Pavel Hanzal (c)

Pořízení kvalitních domácích spotřebičů do nové, ale i již zaběhnuté…