Na co si dát pozor při koupi motorky 1/2

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

V současnosti je možné si vybírat mezi spoustou nových motorek i motorek z druhé ruky. Jelikož koupě motorky není levná záležitost, nemálo lidí si kupuje motorku z druhé ruky. Na co si dát pozor, abyste na koupi motorky neprodělali?

1. Ujasněte si, k čemu budete motorku používat

Ne každému jezdci se hodí každý typ motorky. Jiný typ motorky je určen pro běžné cestování, jiný typ motorky se hodí do terénu a zcela jiný typ motorky je vhodný pro supersporty.

2. Nepodceňujte prohlídku motorky

Vaši pozornost zaslouží každá část stroje zejména, pokud kupujete motorku z druhé ruky. Rám musí být rovný, nesmí být neodborně narovnaný či nebezpečně svařovaný. Křivý či jinak poškozený rám svědčí o tom, že motorka má za sebou havárii. Mějte na paměti, že tmelení, čerstvé nátěry a další drobné úpravy často slouží k zamaskování zásadních vad. Motor by měl běžet hladce, chrastění, klepání a kouření motoru je známkou jeho mizerného stavu a tím i nemalých výdajů.

Nemalou pozornost je třeba věnovat také stavu agregátu. Pokud nepatříte mezi zkušené odborníky na motorky, přizvěte si k prohlídce odborníka. Vynaložené peníze se vám několikanásobně vyplatí.

Základním požadavkem u vidlic je hladký chod. Je samozřejmostí, že vidlice musí být nepoškozené a nesmí téci. Svařované či rovnané ráfky nesvědčí o dobrém stavu motorky. Pozornost je třeba věnovat také brzdovým kotoučům, kapotě, řetězu a pneumatikám.

Nezapomeňte ani na kontrolu elektroinstalace. Po zapnutí klíčku by měla svítit kontrolka dobíjení, která by měla při zvýšení otáček zhasnout i při rozsvícených světlech. Zda se majitel staral či nestaral o motorku, se pozná podle množství oleje. Malé množství oleje je známkou, že se majitel o motorku moc nestaral a díky tomu může být více opotřebovaná, než na první pohled vypadá.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách sporoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel sporoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - sporoweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: nákupy, motorka

 

Související články

Na co si dát pozor p…

Bankomat autor foto Pavel Hanzal (c)

3. Věnujte pozornost zkušební jízděZkušební jízda odhalí mnohé…

Můžete ušetřit při n…

Chalupa z boku autor foto Pavel Hanzal (c)

Koupit lze v současnosti u podomních prodejců širokou škálu zboží…

Nakupujte s rozumem

Shrek autor foto Pavel Hanzal (c)

Pomalu a jistě se blíží předvánoční šílení, ale nemusíme mu podléhat…

Na co má smysl šetři…

Radio cd prehravac autor foto Pavel Hanzal (c)

 Často stojíme před rozhodnutím se o tom, jak zafinancovat…