Na co si dát pozor při koupi motorky 1/2

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

V současnosti je možné si vybírat mezi spoustou nových motorek i motorek z druhé ruky. Jelikož koupě motorky není levná záležitost, nemálo lidí si kupuje motorku z druhé ruky. Na co si dát pozor, abyste na koupi motorky neprodělali?

1. Ujasněte si, k čemu budete motorku používat

Ne každému jezdci se hodí každý typ motorky. Jiný typ motorky je určen pro běžné cestování, jiný typ motorky se hodí do terénu a zcela jiný typ motorky je vhodný pro supersporty.

2. Nepodceňujte prohlídku motorky

Vaši pozornost zaslouží každá část stroje zejména, pokud kupujete motorku z druhé ruky. Rám musí být rovný, nesmí být neodborně narovnaný či nebezpečně svařovaný. Křivý či jinak poškozený rám svědčí o tom, že motorka má za sebou havárii. Mějte na paměti, že tmelení, čerstvé nátěry a další drobné úpravy často slouží k zamaskování zásadních vad. Motor by měl běžet hladce, chrastění, klepání a kouření motoru je známkou jeho mizerného stavu a tím i nemalých výdajů.

Nemalou pozornost je třeba věnovat také stavu agregátu. Pokud nepatříte mezi zkušené odborníky na motorky, přizvěte si k prohlídce odborníka. Vynaložené peníze se vám několikanásobně vyplatí.

Základním požadavkem u vidlic je hladký chod. Je samozřejmostí, že vidlice musí být nepoškozené a nesmí téci. Svařované či rovnané ráfky nesvědčí o dobrém stavu motorky. Pozornost je třeba věnovat také brzdovým kotoučům, kapotě, řetězu a pneumatikám.

Nezapomeňte ani na kontrolu elektroinstalace. Po zapnutí klíčku by měla svítit kontrolka dobíjení, která by měla při zvýšení otáček zhasnout i při rozsvícených světlech. Zda se majitel staral či nestaral o motorku, se pozná podle množství oleje. Malé množství oleje je známkou, že se majitel o motorku moc nestaral a díky tomu může být více opotřebovaná, než na první pohled vypadá.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách sporoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel sporoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - sporoweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: nákupy, motorka

 

Související články

Můžete ušetřit při n…

Chalupa z boku autor foto Pavel Hanzal (c)

Koupit lze v současnosti u podomních prodejců širokou škálu zboží…

Na co si dát pozor p…

Bankomat autor foto Pavel Hanzal (c)

3. Věnujte pozornost zkušební jízděZkušební jízda odhalí mnohé…

Na co má smysl šetři…

Radio cd prehravac autor foto Pavel Hanzal (c)

 Často stojíme před rozhodnutím se o tom, jak zafinancovat…

Nakupujte s rozumem

Shrek autor foto Pavel Hanzal (c)

Pomalu a jistě se blíží předvánoční šílení, ale nemusíme mu podléhat…