Úvod / Půjčky a hypotéky / Hypotéky / Hypotéka včera a dnes
Hypotéka včera a dnes
- autor: Redakce
Pořídit bydlení na hypotéku si Češi mohou už 25 let. Úplně první licenci na poskytování úvěrů na bydlení získala v roce 1995 Česká spořitelna. Od té doby se toho však na hypotečním trhu hodně změnilo. Pojďte se podívat, jak vypadal hypoteční trh tehdy a jak vypadá dnes.
Asi největší změnu, kterou hypotéky doznaly, je rychlost, s kterou se dají hypotéky dnes vyřídit. Do velké míry tomu napomohl internet, který do značné míry zrychlil výběr banky i celý proces schvalování. Zvýšila se také informovanost lidí, kteří o hypotéku žádají.
Jak dlouho trvalo vyřídit hypotéku?
Hypotéku dnes můžete v podstatě vyřídit během několika dní. V začátcích to však mohlo zabrat týdny v lepším případě, a v tom horším i měsíce. Banky si za léta poskytování hypotéky vytvořily schvalovací procesy a díky tomu, už dnes nemusíte čekat. „V České spořitelně spoléháme stále více na automatizaci, po klientech chceme méně dokumentů, u některých dokumentů nám stačí pouze jejich sken,“ vysvětluje Radim Gaďůrek, expert na bydlení z České spořitelny.
Úvěr na bydlení nebyl pro všechny
Dnes vnímáme hypotéku jako samozřejmost, ale nebylo tomu tak vždy. Hypotéky na vlastní bydlení si mohli dovolit lidé pracující ve vedoucích pozicích a podnikatelé. Úrokové sazby se tehdy pohybovaly kolem 14 % a průměrná výše měsíční splátky, okolo 13 000 Kč (průměrná hrubá měsíční mzda dosahovala 8 307 Kč).
Situace na trhu s bydlením se však hodně změnila. „Úrokové sazby se začaly postupně snižovat, až se před cca 5 lety dostaly na historické minimum. Navíc byla ekonomicky příznivá doba a lidem se dařilo dosahovat vyšších příjmů. V minulých letech pomáhala mnoha rodinám také pravidla, která nevyžadovala žádné úspory, šlo o takzvanou 100% hypotéku,“ říká Radim Gaďůrek. Počet hypoték neklesá ani poté, co se v posledních dvou letech pravidla hypotéky zpřísňují.
Vyšší hypotéky jdou ruku v ruce se zvyšováním cen nemovitostí
V souvislosti s pandemií se sice očekávala stagnace nebo i mírný pokles cen nemovitostí, ale nedošlo k tomu. Ceny nemovitostí rostly i v roce 2020. Za posledních 6 let stouply ceny bytů v Praze o 65 %, v ostatních krajích přibližně o 50 %. Je celkem logické, že spolu s tím roste i průměrná výše hypotéky. Zatímco v roce 1995 si lidé brali v průměru 1 070 000 Kč, dnes potřebují alespoň 2 670 000 Kč.
Hypotéka v 21. století
Kromě samotného procesu schvalování a podmínek se změnily také klientské služby. Hlavním trendem posledních let, který vloni ještě zesílil, je převod do online prostředí. Klienti si mohou spoustu požadavků vyřešit sami přes svůj klientský účet a nemusí na pobočku.
Například u České spořitelny se online čerpání a požadavky na změny nastavení hypotéky dají jednoduše zadat v internetovém bankovnictví George. Z pohodlí domova lze požádat například o:
· čerpání hypotéky,
· změnu nastavení splátek,
· mimořádnou splátku,
· pojištění nemovitosti,
· změnu účtu.
Refinancování hypotéky
Samostatnou kapitolou je refinancování hypotéky. V minulosti převedení hypotéky k jiné bance tolik neřešili. První velký boom přišel zhruba před 8 lety a od té doby si klienti hlídají končící fixaci a další podmínky mnohem více. Je však potřeba si uvědomit, že ne vždy se refinancování vyplatí.
Reklamní článek
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách sporoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel sporoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - sporoweb.cz.
Autor/zdroj fotografie: Pavel HanzalNáš tip
.!